Elma Tatlısı Tarifi

Görünümü ve lezzeti ile fark yaratan Elma Tatlısı Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda görsel ve yazılı anlatımı ile hazırdır. Meyve tatlıları içinde özel bir yere sahip bu tatlı, şık sunumu ile de sofralarınıza çok yakışacaktır.

Tarifte, elma tatlınızı renklendirmek için baharatçılarda ve aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz hibiskus bitkisinin kurutulmuş çiçeği kullanılmıştır. Aynı işlem için toz ya da sıvı gıda boyaları kullanabilir, dilerseniz elmalarınızı doğal renginde de bırakabilirsiniz.

Elma Tatlısı Tarifi, Ayşenur Altan YouTube kanalı tarafından hazırlanan ve sesli anlatımın yer aldığı videodan aktarılmaktadır. Gerekli malzemelerin listesi ve hazırlanış aşamaları ayrıca yazılı olarak da aşağıda bilginize sunulmuştur.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 7 – 8 adet Amasya elması
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 8 – 10 adet hibiskus
  • 2 adet kuru karanfil
  • 1 su bardağı su

Dolgusu için;

  • 1 su bardağı çekilmiş ceviz ya da fındık içi
  • Kaymak

Hazırlanış Aşamaları

Yıkandıktan sonra soyulan elmaların orta kısmı oyularak çıkartılır. Sayısına uygun boyutta seçilen tencereye, elmalar yerleştirilir. Oyulan orta kısımlarına, yaklaşık birer yemek kaşığı toz şeker doldurulur ve üzerilerine birer adet hibiskus yerleştirilir. Tencereye, elmaların yarı seviyesine kadar su ilave edilir.

elmalar, orta ateşe ayarlı ocağa alınan tencerede, yaklaşık yarım saat kadar pişirilir. Yumuşayıp kırmızı rengini aldığında elmaların pişmesi tamamlanır ve ocaktan alınarak soğumaya bırakılır. Soğuyan elmalar, hibiskuslar atılıp tencereden alınarak servis tabağına aktarılır.

Üzerine bir miktar şerbetinden gezdirilen elmaların ortalarına, çekilmiş ceviz ya da fındık içi doldurulur. Son olarak üzerilerine kaymak ilave edilip şerbet gezdirilen elma tatlısı, artık ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.