El Açması Boşnak Böreği Tarifi

Ağızlara layık enfes lezzette bir börek yapmak istiyorsanız, El Açması Boşnak Böreği Tarifi izlemeniz ve denemeniz önerisiyle sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur. Arzunuza göre ıspanaklı ya da kıymalı iç harç kullanabileceğiniz böreğin yapımını, sesli anlatımın yer aldığı videodan ve ayrıntılı yazılı açıklamasından takip edebilirsiniz.

El Açması Boşnak Böreği Tarifini, Ayşenur Altan YouTube kanalının hazırladığı videodan görsel olarak izleyebilir, gerekli malzeme listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Malzeme Listesi

Hamuru için;

  • 1 su bardağından biraz fazla ılık su
  • 1 tepeleme yemek kaşığı tuz
  • 4 su bardağı elenmiş un
  • 150 – 200 gram eritilmiş tereyağı ya da margarin
  • 1 çay bardağı sıvı yağ

İç harcı için;

  • Tercihe göre ıspanaklı ya da kıymalı börek harcı

Üzeri için;

  • 1 yemek kaşığı erimiş tereyağı ya da margarin
  • 1 yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanış Aşamaları

4 su bardağı elenmiş una, 1 su bardağından biraz fazla ılık su ve 1 tepeleme yemek kaşığı tuz, yavaş yavaş ilave edilerek yoğurulur. Pürüzsüz ve yumuşak bir hamur elde edene kadar yoğurmaya devam edilir. Çok sert olmayan bir kıvama ulaşan hamurun üzeri kapatılarak yarım saat kadar dinlendirilir. Ardından un serpilmiş tezgaha alınan hamur, 5 eşit bezeye ayrılır ve üstü örtülerek yarım saat bekletilir.

150 -200 gram eritilmiş tereyağı ya da margarin ve 1 çay bardağı sıvı yağ karıştırılarak hazırlanır. Tercihinize göre ıspanaklı ya da kıymalı iç harç da hazır hale getirilir. Bezelerden biri un serpilen tezgaha alınır ve merdane yardımıyla ortadan dışa doğru açılır. Yarım santim kalınlığa gelen hamura, fırça yardımıyla hazırlanan yağlı karışım sürülür. 1 – 2 dakika bekledikten sonra, hamur kenarlarından dikkatlice çekilerek elle ince bir şekilde açılır. Hazırlanan iç harç, açılan hamurun kenarlarına yerleştirilir ve katlanarak kapatılır.

Tüm aşamalarını ayrıntılı olarak izleyeceğiniz börek hamuru en son rulo haline getirilerek, hafif yağlanmış fırın tepsisine ortadan başlayarak spiral şekilde yerleştirilir. Tüm bezeler için aynı işlemler uygulanır. Tepsiye döşenen ruloların üzerine, 1 yemek kaşığı tereyağı ya da margarinle karıştırılan 1 yemek kaşığı yoğurt fırça ile sürülür.

Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında, altı ve üstü kızarana kadar pişirilir. Fırından alındıktan sonra, ilk sıcağı geçen böreğiniz artık ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.