Hamur Yoğurmadan Yapılan Ekmek Tarifi

Sizleri hamur yoğurma zahmetine katlanmadan, evinizde yapacağınız içi pamuk gibi dışı çıtır çıtır bir Ekmek Tarifi ile Evdeki Pastane sayfamızda buluşturuyoruz. Evde ekmek yapmanın zor olduğunu düşünüyorsanız, tarifi izleyip denediğinizde hiç de öyle olmadığını göreceksiniz.

Mutfağınızdaki hazır malzemelerle Hamur Yoğurmadan Yapılan Ekmek Tarifi için gerekli malzemelerin listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak bulabilirsiniz. Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı videodan aktardığımız ev yapımı ekmek için şimdiden kolay gelsin diyoruz.

Afiyet olsun.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 3 su bardağı un
  • Yarım çay kaşığı kuru maya
  • 2 çay kaşığı tuz
  • 1,5 su bardağı ılık su

Hazırlanış Aşamaları

Uygun bir yoğurma kabına alınan 3 su bardağı una, 2 çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı kuru maya eklenir. 1,5 su bardağı ılık su ilave edilerek, çatal yardımıyla karıştırılır. Elle yoğurmadan, un ve su birbirine iyice karışana kadar karıştırılır ve bırakılır. Yoğurma kabının üzeri streç filmle kapatılır ve 16 saat mayalanması için oda sıcaklığında dinlendirilir. Mayalanma süresinin uzun tutulması, ekmeğinin lezzetinin ve dokusunun mükemmel olması içindir.

Mayası tamamlanan hamur, un serpilmiş tezgaha alınarak, beze haline getirilir ve üzeri kapatılarak 2 saat daha dinlenmeye bırakılır. Hamuru fırına vermeden yarım saat öncesinde, fırın 210 derecede çalıştırılır. İçerisine hamurun büyüklüğüne uygun kapaklı bir döküm tencere ya da ısıya dayanıklı bir cam kap konarak yarım saat ısıtılır. Pişirme kabı olarak tercihinizi, kapaklı tencereden yana kullanmanızı öneririz.

Sürenin sonunda, fırından alınan tencereye hamur dikkatlice yerleştirilir. Tencerenin kapağı kapatılarak fırına verilen hamur, yarım saat pişirilir. Bu süre boyunca, kapağın açılmaması gerektiğini hatırlatırız. 30 dakika sonra, fırının ısısı 190 dereceye düşürülür ve tencerenin kapağı alınır. Tekrar fırına verilen ekmek, 15 – 20 dakika daha üzeri kızarana kadar pişirilir. Ekmek piştiğinde fırın kapatılır ve kapağı yarım açılarak 10 dakika kadar ekmek fırının içinde bırakılır. Böylece, fırından hemen alınıp soğutulduğunda ekmeğin kabuğunda olan çatlama önlenmiş olur.

Kapaklı döküm tencere yerine ısıya dayanıklı cam kap kullanmanız durumunda, üzeri alüminyum folyo ile kapatılarak fırına verilir. Aynı işlemler uygulanmasına karşın, videoda görüldüğü gibi kapaklı tencere ile alınan sonuç çok daha farklı oluyor.

Mis gibi sıcacık ev ekmeği için şimdiden ellerinize sağlık ve afiyet olsun.