Çikolatalı Zebra Kek Tarifi

Servis aşamasında dilimlendiğinde ebruli görünümü ve yumuşak dokusu ile çok beğenilerek övgüler alacağınız Çikolatalı Zebra Kek Tarifi, videolu ve yazılı anlatımıyla Evdeki Pastane sayfamızda sizlerle paylaşılmıştır. Çikolatalı ve sade hamurların birbirine karışmaması için farklı bir teknik uygulanan tarifi, çay ve kahve ikramlarınız için denemenizi öneririz.

Çok özel malzemeler gerekmeden yapılan Çikolatalı Zebra Kek Tarifi, Masmavi3 Mutfakta YouTube kanalı tarafından hazırlanıp yayınlanmıştır. Keki yapmanız için gereken tam ölçülü malzeme listesini ve hazırlanış aşamalarını, aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Malzeme Listesi

Hamurunu hazırlamak için;

 • 150 gram oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı ya da margarin
 • 1,5 çay bardağı toz şeker
 • 1 paket vanilya
 • 3 adet oda sıcaklığında yumurta
 • 1 çay bardağı oda sıcaklığında yoğurt
 • 4 – 4,5 çay bardağı elenmiş un
 • 1 paket elenmiş kabartma tozu
 • 1 tatlı kaşığı rendelenmiş portakal kabuğu

Çikolatalı harcını hazırlamak için;

 • 1 çay bardağı süt
 • 100 gram bitter çikolata
 • 1 yemek kaşığı kakao

Videolu Anlatım

Yazılı Anlatım

 1. Çikolatalı harcını hazırlamak için; ısıtılan 1 çay bardağı süte, küçük parçalara ayrılmış 100 gram bitter çikolata eklenip çikolatalar eriyene kadar karıştırılır.
 2. Ardından, 1 yemek kaşığı kakao ilave edilir ve karıştırarak hazır hale getirilir.
 3. Hamurunu hazırlamak için; derince bir kaba alınan 150 gram oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı ya da margarin, 1,5 çay bardağı toz şeker ve 1 paket vanilya, mikser yardımıyla iyice çırpılır.
 4. Ardından, 3 adet oda sıcaklığında yumurta, her biri 1’er dakika olmak üzere teker teker eklenerek çırpmaya devam edilir.
 5. Krema kıvamına ulaşan karışıma, 1 çay bardağı oda sıcaklığında yoğurt ve 1 tatlı kaşığı rendelenmiş portakal kabuğu eklenip kısa bir süre daha çırpılır.
 6. Ayrı bir kapta, 4 – 4,5 çay bardağı un ve 1 paket kabartma tozu, karıştırılıp elenir.
 7. Elenen un ve kabartma tozu, yavaş yavaş önceden hazırlanan karışıma eklenip çırpılarak hamur hazır hale getirilir.
 8. Kek hamurunun yarısından az kısmı ayrı bir kaba alınır ve önceden hazırlanan çikolatalı harç eklenerek mikserle çırpılır.
 9. Elde edilen sade ve çikolatalı hamurlar, 2 ayrı sıkma torbası ya da buzluk poşetine aktarılır.
 10. Kekin pişirileceği tercihen 26 santimetrelik kek kalıbının tabanına pişime kağıdı yerleştirilir ve kenar kısımları margarinle yağlanır.
 11. Poşete alınan hamurlar, kalıbın ortasından başlayarak birbiri ardına sırayla daire şeklinde sıkılarak kalıba aktarılır.
 12. Önceden ısıtılmış 180 derecelik alt üst ayar fırında yaklaşık 50 dakika boyunca kontrollü olarak pişirilir.
 13. Fırından alındıktan sonra soğuması beklenen kek, kalıbından çıkarılır ve kesilip dilimlenerek ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.