Çikolatalı Pratik Pasta Tarifi

 

Çay saatinize eşlik edecek bir ikramlık hazırlamanın en kolay yollarından birini izleyeceğiniz Çikolatalı Pratik Pasta Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur. Tabanı için petibör bisküvi kullanılan ve fırını devre dışı bırakan tarifte, krema için önerilen peynirin yerine krem ya da Labne peynir kullanabilirsiniz.

Sizi yormadan ve fazla vaktinizi almadan hazırlanan Çikolatalı Pratik Pasta Tarifini, Masmavi3 Mutfakta YouTube kanalının sesli anlatımlı olarak yayınladığı videodan takip edebilirsiniz. Ayrıca, pastanın yapımı için gerekli olan ölçülü malzeme listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Malzeme Listesi

Tabanı için;

  • 1 paket (150 gram) petibör bisküvi
  • 75 gram tereyağı
  • Yarım çay bardağı süt

Üzeri için;

  • 200 gram bitter çikolata
  • 1 çay bardağı süt
  • 1 paket Philadelphia ya da tuzsuz krem peynir veya Labne peyniri

Hazırlanış Aşamaları

Tabanını hazırlamak için; 1 paket (150 gram) petibör bisküvi rondoda çekilerek un haline getirilir. 75 gram tereyağı eritildikten sonra yarım çay bardağı süt eklenir. Karışım ılık haldeyken, rondodan geçirilen bisküvilere ilave edilerek iyice karıştırılır. Kalıp olarak seçilen tercihen kelepçeli dikdörtgen kek kalıbının tabanına pişirme kağıdı yerleştirilir ve ardından bisküvili karışım tabana bastırarak düzgünce yerleştirilir.

200 gram bitter çikolata küçük parçalara ayrılır ve ısıtılmış 1 çay bardağı sütün bulunduğu kapta eriyene kadar karıştırılır. Son olarak, 1 paket Philadelphia ya da tuzsuz krem peynir veya Labne peyniri ekleyip karıştırarak krema kıvamına getirilir. Hazırlanan çikolatalı krema, tabanın üzerine düzgünce yayılarak aktarılır. En az 2 saat,  tercihen 1 gece buzdolabında dinlendirilir. 

Buzdolabından alınan pastanın üzerini arzu ederseniz damak tadınıza uygun dilediğiniz malzemelerle süsleyebilirsiniz. Kalıbından çıkarılan pasta, servis tabağına alınır ve dilimleyerek ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.