Çikolatalı Pratik Pasta Tarifi

Fırın kullanmanıza gerek kalmadan harika bir ikram hazırlayacağınız Çikolatalı Pratik Pasta Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda hazırdır. Lezzeti ve şık görünümü ile çok beğenilecek tarifin yapım aşamaları, videolu ve yazılı anlatımlarıyla sizlere sunulmaktadır.

Kolay hazırlanışı ile de öne çıkan Çikolatalı Pratik Pasta Tarifi, Masmavi3 Mutfakta YouTube kanalı tarafından hazırlanıp yayınlanan videodan izlenebilir. Ayrıca, pastanın yapımında kullanacağınız malzemelerin tam ölçülü listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak da takip edebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

Tabanı için;

  • 150 gram petibör bisküvi
  • 75 gram eritilmiş tereyağı
  • Yarım çay bardağı süt

Kreması için;

  • 100 gram sütlü çikolata
  • 100 gram bitter çikolata
  • 1 çay bardağı süt
  • 1 paket (175 gram) krem ya da Labne peynir

Süslemek için;

  • Toz Antep fıstığı ve Hindistan cevizi

Hazırlanış Aşamaları

Tabanını hazırlamak için; 150 gram petibör bisküvi, rondoda çekilerek un haline getirilir. 75 gram eritilmiş tereyağı ve yarım çay bardağı süt ilave edilerek, tüm malzemeler tekrar çekilerek karıştırılır. Hazırlanan karışım, altına pişirme kağıdı serilen baton kek kalıbına aktarılır ve düzeltilip bir bardağın tabanı ile iyice bastırarak hazır hale getirilir.

Kremasını hazırlamak için; uygun bir kaba alınan 1 çay bardağı süt, ocağa alınarak kaynama seviyesine kadar ısıtılır. Isıtılan süt, küçük parçalara ayrılmış 100 gram sütlü çikolata ve 100 gram bitter çikolatanın bulunduğu kaba aktarılır. Çikolatalar eriyene kadar iyice karıştırılır ve 1 paket (175 gram) krem ya da Labne peynir eklenerek karıştırmaya devam edilir.

Hazır hale gelen krema, bisküvili tabanın üzerine eşit miktarda dağıtarak aktarılır ve üzeri spatula yardımıyla düzeltilir. Çatal yardımıyla üzeri çizilerek desen verilir ve en az 3 saat tercihen 1 gece buzdolabına kaldırılarak dinlendirilir.

Buzdolabından alına pasta, kalıbından çıkarılır ve dilimlenerek servis tabağına alınır. Üzerini arzunuza toz Antep fıstığı ya da Hindistan cevizi ile süsleyeceğiniz pasta, artık ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.