Çikolatalı Lezzet Topları Tarifi

Konuklarınıza çok pratik olarak hazırlayacağınız Çikolatalı Lezzet Topları, nefis bir ikramlık olacaktır. İstediğiniz boyutta şekil verebilir ve dışına kaplayacağınız malzemeleri çeşitlendirerek farklı lezzetler yakalayabilirsiniz. Küçük olarak hazırlanan topları kürdan saplayarak, büyükleri ise küçük kağıt pasta altlıkları ya da kağıt kek kalıpları ile ikram edebilirsiniz.

Çikolatalı Lezzet Topları Tarifi için, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı videoyu izleyebilir, gerekli malzeme listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 1 kutu (200 mililitre) sıvı krema
  • 160 gram bitter çikolata
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı
  • 1,5 paket (150 gramlık paket) petibör bisküvi
  • Hindistan Cevizi
  • Dövülmüş ceviz içi

Hazırlanış Aşamaları

1 kutu (200 mililitre) sıvı krema uygun bir tencereye alınarak, kısık ateşe ayarlanan ocağa yerleştirilir. 160 gram bitter çikolata, küçük parçalara ayrılır ve kremaya eklenerek eritilir. Eriyen çikolatalara 1 tatlı kaşığı tereyağı eklenir ve karıştırılarak tencere ocaktan alınır. Bu aşamada, çikolatanın kaynamaması, sadece eriyene kadar kısık ateşli ocakta tutulması gerektiğini hatırlatırız. Ayrı bir kaba aktarılan çikolata sosu, oda sıcaklığına ulaşana kadar bekletilir.

150 gramlık paketlerden 1,5 paket petibör bisküvi, mutfak robotunda çekilerek hazırlanır. Dilerseniz, bisküvilerin tamamını rondodan geçirmeyip, az sonra hazırlanacak olan hamurun kıvamına göre ihtiyaç olursa ilaveten hazırlayabilirsiniz.

Oda sıcaklığına gelen çikolata sosuna, rondoda çekilen bisküvi eklenerek karıştırılır. Hazırlanan karışımın üzeri streç filmle kapatılır ve buzdolabına kaldırılarak 15 dakika kadar dinlendirilir. Buzdolabından alınan çikolatalı hamurdan parçalar alınır ve top şekli verilir.

Kakaolu toplar, Hindistan cevizi, dövülmüş ceviz ya da fındık içi, pasta süslemede kullanılan küçük şekerler gibi dilediğiniz malzemelere bulanarak son şekli verilir. 3 ya da 4 saat buzdolabında dinlendirdiğiniz Çikolatalı Lezzet Topları ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.