Çikolata Soslu Milföy Tatlısı Tarifi

Profiterol lezzetinde kolay ve pratik olarak çok bereketli bir tatlı yapacağınız Çikolata Soslu Milföy Tatlısı Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda tüm ayrıntılarıyla bilgilerinize sunulmuştur.

Milföy hamuru kullanarak işinizin çok kolaylaştığı ve dikdörtgen borcamda yapılan Çikolata Soslu Milföy Tatlısı Tarifi, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalı tarafından sesli anlatımlı olarak hazırlanıp yayınlanan videodan izlenebilir. Ayrıca, tatlının yapımı için gerekli olan malzemelerin ölçülü listesini ve hazırlanış aşamalarını, aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Malzeme Listesi

 • 10 adet (1 paket) dikdörtgen milföy hamuru

Krem şantiyi hazırlamak için;

 • 1 poşet toz krem şanti
 • 1 çay bardağı soğuk süt

Muhallebisini hazırlamak için;

 • 4 su bardağı süt
 • 1 su bardağı un
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 paket vanilya

Çikolata sosunu hazırlamak için;

 • 2,5 su bardağı (500 mililitre) süt
 • 1 paket hazır toz çikolata sosu
 • 1 paket (60 gram) sütlü çikolata

Süslemek için;

 • Toz Antep fıstığı

Videolu Anlatım

Yazılı Anlatım

 1. Muhallebisine eklenecek krem şantiyi hazırlamak için; 1 poşet toz krem şanti ile 1 çay bardağı soğuk süt, kıvam alana kadar mikserle çırpılıp bekletilir.
 2. Muhallebisini hazırlamak için; uygun bir tencereye alınan 4 su bardağı süt, 1 su bardağı un ve 1 su bardağı toz şeker, çırpma teliyle topak kalmayana kadar karıştırılır.
 3. Ardından, kısık ateşe ayarlanan ocakta sürekli karıştırarak kaynayıp kıvam alana kadar pişirilir ve 1 paket vanilya ekleyip karıştırılan muhallebi, soğuması için bekletilir.
 4. Tamamen soğuyan muhallebiye, önceden hazırlanıp bekletilen krem şanti ilave edilip mikserle çırpılır ve üzeri kapatılarak buzdolabına kaldırılır..
 5. Çikolata sosunu hazırlamak için; 2,5 su bardağı (500 mililitre) süt ile 1 paket hazır toz çikolata sosu, uygun bir tencereye alınıp karıştırarak pişirilir.
 6. Kaynayıp kıvam alan sosa, 1 paket (60 gram) sütlü çikolata ilave edilir ve çikolata eriyene kadar karıştırılıp soğuması için bekletilir.
 7. Toplamda 10 adet kullanılacak dikdörtgen milföy hamurlarının her biri, rulet ya da keskin bir bıçak yardımıyla önce kare olarak ardından her bir kare 4 eşit parçaya kesilip, 80 adet küçük kare parçaya ayrılır.
 8. Tüm milföy parçaları fırın tepsilerine dizilerek, önceden ısıtılmış 180 derecelik alt üst ayar fanlı fırında yaklaşık 20 dakika kontrollü olarak pişirilir.
 9. Fırından alındıktan sonra ilk sıcağı geçen milföylerin yarısı, tatlının hazırlanacağı büyük boy dikdörtgen borcamın tabanına ufalayıp küçük parçalara ayırarak düzgünce yayılır.
 10. Buzdolabından çıkarılan muhallebinin tamamı, milföylerin üzerine her yerine eşit gelecek şekilde yayarak aktarılır ve yüzeyi düzeltilir.
 11. Milföylerin kalan 40 adedi, muhallebinin üzerine düzgünce dizilerek yerleştirilir ve soğuyan çikolata sosunun tamamı kaşık yardımıyla üzerlerine gezdirilir.
 12. Tatlı, buzdolabına kaldırılarak en az 1 – 2 saat tercihen 1 gece dinlendirilir.
 13. Sürenin sonunda isteğe bağlı olarak üzeri toz Antep fıstığıyla süslenen tatlı, artık ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.