Çikolata Soslu Çilek Pudingli Kek Tarifi

Çay ve kahve keyiflerinize enfes lezzeti ile eşlik edecek Çikolata Soslu Çilek Pudingli Kek Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur. Yapımı ve malzemeleri kolay olan pasta görünümlü bu harika ıslak kek tarifini izlemenizi ve denemenizi öneririz.

Birbirine çok yakışan çilek ve çikolata lezzetlerini doyasıya hissedeceğiniz kekin nasıl yapıldığı, Hayalimdeki Yemekler YouTube kanalının hazırladığı videodan sizlere aktarılmaktadır. Ayrıca, gerekli malzeme listesini ve hazırlanış aşamalarını tüm ayrıntılarıyla aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

Keki için;

  • 4 adet oda sıcaklığında yumurta
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 tepeleme su bardağı un
  • 2 yemek kaşığı kakao
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya

Keki ıslatmak için; 

  • 1 su bardağı soğuk süt

Üzeri için; 

  • 2 paket çilekli toz puding + 6 su bardağı süt
  • 1 paket hazır toz çikolata sosu + pişirilirken paketin arkasındaki pişirme miktarı kadar süt

Hazırlanış Aşamaları

4 adet oda sıcaklığındaki yumurta ile 1 su bardağı toz şeker, mikser yardımıyla 5 dakika çırpılır. Ardından, 2 yemek kaşığı kakao, 1 paket kabartma tozu ve 1 paket vanilya eklenerek çırpmaya devam edilir. İyice çırpılan karışıma, 1 tepeleme su bardağı un elenerek ilave edilir ve iyice çırpılarak kek hamuru hazır hale  getirilir.

Hazırlanan kek hamuru, tercihen 40 x 27 santimetre boyutlarındaki dikdörtgen şeklindeki büyük boy borcama dökülür ve tabanına eşit şekilde yayılır. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında yaklaşık 15 – 20 dakika pişirilir. Fırından alındıktan sonra ilk sıcağı geçen ve ılıyan kekin üzeri, 1 su bardağı soğuk süt gezdirilerek ıslatılır. Pudingler hazırlanıncaya kadar kek dinlendirilir.

2 paket çilekli toz pudinge, 6 su bardağı süt ilave edilir ve kaynayana kadar sürekli karıştırarak pişirilir. Kaynayan puding, kısık ateşte karıştırarak biraz daha pişirildikten sonra ocaktan alınır. İlk sıcağı geçen puding, kekin üzerine dökülür ve dikkatlice üst kısmı düzeltilir. Soğuması için buzdolabında bekletilir.

1 paket hazır toz çikolata sosu, paketindeki tarifte miktarı yazan sütle iyice karıştırarak pişirilir. Kaynadıktan sonra ocaktan alınan çikolata sosu, ilk sıcağı geçtikten sonra, buzdolabından çıkarılan kekin üzerine dökülür. Çikolata sosunun üzeri düzeltirken kaşık ya da spatula kullanılmamalıdır. Borcam hareket ettirilerek, sosun her yere ulaşması sağlanır.

Soğuması ve dinlenmesi için 3 saat buzdolabına kaldırılan kek, çıkarıldıktan sonra dilimlenerek ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.