Çikolata Kremalı Balkabağı Pastası Tarifi

Belki de daha önce hiç tatmadığınız bir lezzeti sayfamızda sizlerle buluşturuyoruz. Hazır pasta altı ve çikolata kreması kullanarak yapımının çok kolaylaştığı Çikolata Kremalı Balkabağı Pastası Tarifini tüm ayrıntılarıyla sesli anlatımın yer aldığı videodan izleyebilirsiniz.

Evde yaptığınız Balkabağı Tatlısından (Kabak Tatlısı Tarifi için buraya tıklayın)  ayıracağınız 1 kase kadarlık bölümünü pastanızda ana malzeme olarak kullanabilirsiniz.  Ayşenur Altan YouTube kanalından aktardığımız tarif için gerekli malzeme listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 2 kat hazır pasta keki
  • 1 su bardağı soğuk süt
  • 1 kutu (2 poşet) toz krem şanti
  • Yarım paket Labne peynir
  • 1 kase balkabağı tatlısı
  • 2 yemek kaşığı çikolatalı fındık kreması
  • 1 yemek kaşığı kakao
  • Süslemek için parça çikolatalar

Hazırlanış Aşamaları

1 su bardağı soğuk süt ve 2 paket toz krem şanti uygun bir kapta mikserle çırpılarak hazırlanır. Hazır hale gelen krem şanti soğuması için buzdolabına kaldırılır. Buzdolabından alınan krem şantiye, oda ısısında yumuşamış yarım paket Labne peynir eklenerek çırpılır. Hazırlanan krema 3’e ayrılır.

Balkabağı tatlınız evde hazırda yoksa 5 – 6 dilim satın alarak şekerle pişirebilirsiniz. Dilerseniz Kabak Tatlısı Tarifimizi deneyebilirsiniz. 1 kase balkabağı tatlısı ezilerek püre haline getirilir.

3’e ayrılan kremanın 1 parçası sade olarak ayrılır. 2. parçaya hazırlanan kabak püresi eklenerek karıştırılır. Karışan balkabaklı kremanın yarısı ayrılır. Kapta kalan kabaklı kremaya, hazır alınan 2 yemek kaşığı  çikolatalı fındık kreması ve 1 yemek kaşığı kakao eklenerek çırpılır. 3 farklı renk ve lezzette kremalar artık hazırdır.

Tarifte kullanılan kalp biçimindeki kek ve kalıp yerine, siz dilediğinizi kullanabilirsiniz. İlk hazır pasta keki tabana yerleştirilir ve üzerine kakaolu krema dökülerek yayılır. Kalıp buzdolabına kaldırılarak kremanın sertleşmesi için az bir süre bekletilir. Balkabaklı hazırlanan 2. krema kakaolu kremanın üzerine aynı şekilde dökülerek düzgün bir şekilde yayılır ve 2. pasta keki üzerine kapatılır. Pasta kekinin üzerine, son kalan sade krema boşaltılarak sürülür. Buzdolabına kaldırılan pasta 1 saat kadar dinlendirilir. Böylece kalıptan kolay çıkması da sağlanır.

Pasta, kalıptan çıkartılarak kenarları düzeltilir. Artık pastanızı daha önce ayırdığınız balkabaklı krema ile dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Bunun için videoda olduğu gibi bir sıkma torbası kullanabilirsiniz. Ucu kesilmiş bir buzdolabı poşetini krema ile doldurarak da bunu yapabilirsiniz. Parça çikolatalar ile en son süslemeleri yaparak, pastanızı servise hazır hale getirebilirsiniz.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.