Cevizli Tel Kadayıf Tatlısı Tarifi

Annelerimizin klasik usulde ve tepside yaptığı Cevizli Tel Kadayıf Tatlısı Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda görsel ve yazılı anlatımı ile bilgilerinize sunulmuştur. Şerbeti dışında sadece 3 malzeme kullanılarak kolay bir şekilde hazırlanan tatlıyı, enfes lezzetinden emin olarak aile bireylerine ve konuklarınıza sunabilirsiniz.

Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı videodan aktardığımız tatlının yapımı için gereken malzeme listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 300 gram tel kadayıf
  • 150 gram tereyağı
  • Ceviz içi

Şerbeti için,

  • 3 su bardağı toz şeker
  • 4 su bardağı su
  • 4 – 5 damla limon suyu

Hazırlanış Aşamaları

Şerbeti hazırlamak için; ocağa yerleştirilen uygun bir tencerede, 4 su bardağı su ile 3 su bardağı toz şeker karıştırarak kaynatılır. Kaynayan şerbete, 4 – 5 damla limon suyu eklenerek 5 dakika daha kaynatılır. Hazır olan şerbet, ocaktan alınarak soğumaya bırakılır.

150 gram tereyağı eritilerek, 300 gram tel kadayıfın üzerine kaşık yardımıyla gezdirilerek dökülür. Her kadayıf telinin yağlanması için, tereyağı ile iyice karıştırılır. Tel kadayıfların yarısı, pişirme için kullanılacak kenarlı bir tepsiye yayarak yerleştirilir ve üzeri elle bastırılarak düzeltilir.

Kırılmış ceviz içi bolca serpilir ve kadayıfların diğer yarısı cevizlerin üzerine dağıtılarak yerleştirilir. Tekrar üzerine elle bastırılan kadayıflar, önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında kızarana kadar pişirilir.

Fırından alınan kadayıf tepsisi, 5 dakika kadar bekletilir ve arzu ettiğiniz ölçülerde kesilerek dilimlenir. Üzerine, soğumuş şerbetin tamamı kepçe yardımıyla gezdirilerek dökülür. Şerbetini çeken ve soğuyan Cevizli Tel Kadayıf Tatlısı servise hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.