Cevizli İncir Dolması Tarifi

Evdeki Pastane sayfamızda paylaştığımız sağlıklı kuru meyvelerin bir araya geldiği Cevizli İncir Dolması Tarifi, pratik hazırlanışı ile favori tatlılarınız arasında yer bulacaktır. Kuru incir ve cevizle yapılan bu enfes şerbetli tatlının üzerine kaymak, krema ya da dondurma koyarak lezzetini katlayabilirsiniz.

Herkesin damak tadına uyacak ve kolayca hazırlayacağınız tatlının nasıl yapıldığını, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı videolu anlatımla sizlere aktarıyoruz. Yapımında kullanacağınız malzemelerin listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 20 adet kuru incir
  • İri dövülmüş ceviz içi 
  • 1 su bardağı su
  • 3 yemek kaşığı toz şeker
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ

Üzeri için;

  • Kaymak, krema ya da dondurma

Hazırlanış Aşamaları

20 adet kuru incir bir kaba alınarak, ılık su ilave edilerek 1 saat kadar bekletilir. Sonrasında, sudan çıkarılarak süzülen incirlerin üst kısımları kesilerek içleri açılır. İncirlerin içi, iri dövülmüş ceviz içi ile doldurulur.

3 yemek kaşığı toz şeker, 1 su bardağı suda karıştırılarak eritilir. Hazırlanan incirler, uygun bir tencereye dizilerek yerleştirilir. Üzerine şekerli su dökülür ve 2 yemek kaşığı sıvı yağ tüm incirlere gezdirerek dökülür. Tencere, kısık ateşe ayarlanan ocağa alınır ve kapağı kapatılır.

İncirler, suyunu çekene kadar pişirilir. Pişen incirlerin soğuması beklenerek, daha sonra servis tabağına alınır. Üzerine mevsime göre kaymak, krema ya da dondurma ekleyerek ikram edebilirsiniz.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.