Baklavalık Yufkadan Peynirli Börek Tarifi

Dışı çıtır içi yumuşacık dokusuyla favoriniz olacak Baklavalık Yufkadan Peynirli Börek Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda beğenilerinize sunulmuştur. Videolu ve yazılı anlatımından böreklerin tüm yapım aşamalarını izleyeceğiniz tarif, kolay ve pratik hazırlanışı ile de fazla vaktinizi almayacaktır.

İç harcında kıyma ya da patates gibi farklı malzemeler deneyebileceğiniz Baklavalık Yufkadan Peynirli Börek Tarifi, Hayalimdeki Yemekler YouTube kanalı tarafından hazırlanıp yayınlanmıştır. Böreklerin yapımı için gerekli olan malzemelerin tam ölçülü listesini ve hazırlanış aşamalarını, aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

 • 23 adet (500 gram) hazır baklava yufkası
 • Çok az sıvı yağ

Yufkalara sürülecek sosu hazırlamak için;

 • 1 şişe sade maden suyu
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 çay bardağı süt
 • 1 adet yumurta
 • 1 çay kaşığı tuz

İç harcı için;

 • Böreklik az yağlı beyaz peynir

Üzeri için;

 • Sosun kalan kısmı

Hazırlanış Aşamaları

 1. Yufkalara sürülecek sosu hazırlamak için; derince bir kaba alınan 1 şişe sade maden suyu, 1 çay bardağı sıvı yağ, 1 çay bardağı süt, 1 adet yumurta ve 1 çay kaşığı tuz, iyice çırpılarak karıştırılır.
 2. Tezgaha serilen 1 adet baklavalık yufkanın üzeri, çok az sıvı yağ kullanarak fırça yardımıyla yağlanır.
 3. Üzerine 2. bir yufka kapatılıp, onun da üzerine gene az olacak şekilde sıvı yağ sürülür ve 3. yufka açılarak üstüne kapatılır.
 4. Son konulan 3. yufkanın üzerine önceden hazırlanan sostan her yerine gelecek biçimde fırça yardımıyla sürülür ve 4 ve 5. yufkalar için de aynı işlemler tekrarlanarak üzerleri soslanır.
 5. Kısa kenarına iç harç olarak kullanılan böreklik az yağlı beyaz peynirden yerleştirilip, dikine olarak kesilerek 2 eşit parçaya ayrılır.
 6. Her bir parça, harcın yerleştirildiği kenardan başlayıp içe doğru rulo şeklinde sarılır ve ruloların üzerine keskin bir bıçak yardımıyla çizilerek 3’er adet kesik atılır.
 7. Tüm yufkalar bitene kadar aynı işlemler tekrarlanır ve hazırlanan hamurlar fırın tepsisine dizilerek yerleştirilir.
 8. Üzerlerine, sosun kalan kısmının tamamı bir kaşık yardımıyla gezdirilir ve biraz sosunu çektikten sonra tepside kalan fazla sos boşaltılır.
 9. Önceden ısıtılmış 200 derecelik alt üst ayar fırında kızarana kadar kontrollü olarak pişirilir.
 10. Fırından alındıktan sonra ilk sıcağının geçmesi beklenir ve ardından servis tabağına alınarak ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.