Ayva Tatlısı Tarifi

Evdeki Pastane sayfamızda sizleri Ayva Tatlısı Tarifi ile buluşturuyoruz. Mevsim meyvesi ile hazırlanan bu enfes tatlının yapım aşamalarını, videolu ve yazılı anlatımlarından takip ederek denemenizi öneriyoruz.

Kendi çekirdekleri ile doğal olarak renklendirilen Ayva Tatlısı Tarifi, Ev Lezzetleri YouTube kanalının hazırladığı ve sesli olarak izleyeceğiniz videodan sizlere sunulmaktadır. Ayrıca, tatlının hazırlanması için gerekli olan malzemelerin ölçülü listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 4 adet ayva
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 10 adet karanfil
  • 1 su bardağı sıcak su

Üzeri için;

  • Kaymak ya da sade dondurma

Hazırlanış Aşamaları

4 adet ayvanın baş kısımları dikkatlice kesilerek alınır ve içleri temizlenerek çekirdekleri ayrılır. Temizlenen ve hazırlanan ayvalar, pişirme aşamasına kadar kararmamaları için limonlu suda bekletilir.

Hazırlanan ayvalar, limonlu sudan alınıp suyu süzülerek pişirme için seçilen kenarlı fırın tepsisine yerleştirilir. Orta kısımlarına 1’er adet ayva çekirdeği ve karanfil yerleştirilir. Ayvaların kesilen uç kısımları da renk vermesi için, tepsinin boşluklarına dağıtılır. Ayvaların üzerilerine 2’şer yemek kaşığı toz şekeri dağıtılır ve kalan ayva çekirdekleri tepsinin tabanıma serpilir.

1 su bardağı sıcak su ayvaların üzerine değdirmeden ilave edilir, Tepsinin üzeri alüminyum folyo ya da tercihen pişirme kağıdı ile kaplanır. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 50 – 60 dakika pişirilir. Fırından alındıktan sonra soğuması beklenen tatlı, servis tabağına alınır ve üzerine kaymak ya da sade dondurma eklenerek ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.