Ayva Reçeli Tarifi

Deneyerek kahvaltı sofralarına konuk etmenizi önerdiğimiz Ayva Reçeli Tarifi, videolu ve yazılı anlatımları ile Evdeki Pastane sayfamızda hazırdır. Vitamin ve mineral deposu bu harika meyvenin reçeli, tüm aile bireyleriniz tarafından severek yenecektir.

Tamamen doğal malzemeler kullanılan reçelin rengini veren çekirdeklerinin, ayvaların kesilmesi aşamasında atılmaması gerektiğini hatırlatırız. Sade ve basit anlatımı ile sizlere aktarılan tarif, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalı tarafından hazırlanmıştır. Gerekli malzeme listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 4 adet ayva
  • 4 su bardağı toz şeker
  • 3 su bardağı su
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • 3 – 4 adet karanfil

Hazırlanış Aşamaları

  1. 4 adet ayvanın kabukları soyularak küçük parçalar halinde dilimlenir ve içinden çıkan çekirdekler bir kapta biriktirilir.
  2. Uygun bir tencereye alınan dilimlenmiş ayvaların üzerine 4 su bardağı toz şeker dökülür ve 2 saat bekletilir.
  3. Sürenin sonunda orta ateşe ayarlanan ocağa alınan tencereye, 3 su bardağı su  ve ayrılan çekirdekler ilave edilir. Birkaç kez karıştırdıktan sonra kaynamaya bırakılır. Kaynayan tenceredeki ayvalar yumuşayıncaya kadar pişirmeye devam edilir.
  4. Ocaktan almaya yakın, 1 yemek kaşığı limon suyu ve 3 – 4 adet karanfil eklenerek, birkaç dakika daha kaynatılır.
  5. Hazır hale gelen reçelin soğuması beklenmeden kavanozlara aktarılır ve kapakları kapatılır. Soğuduktan sonra ayva reçeliniz hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.