Baklava Yufkasından Antep Katmeri Tarifi

Gaziantep ve yöresinin muhteşem tatlısını pratik olarak hazırlayacağınız Baklava Yufkasından Antep Katmeri Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur. Hazır baklava yufkası ile çok kolay hale gelen bu özel tatlının nasıl yapıldığını, videolu ve yazılı anlatımlarından takip edebilirsiniz.

6 adet yufka ile 2 katmer yapabileceğiniz Katmer Tarifi, Ayşenur Altan YouTube kanalı tarafından hazırlanmıştır. Tarifini sesli olarak izleyeceğiniz videonun yanı sıra, gerekli malzeme listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 6 adet hazır baklava yufkası
  • 4 yemek kaşığı toz Antep fıstığı
  • 2 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı
  • 2 – 3 tatlı kaşığı kaymak
  • 4 yemek kaşığı toz şeker

İrmikli harç için;

  • 1 su bardağı süt
  • 1 yemek kaşığı irmik

Hazırlanış Aşamaları

İrmikli harcı hazırlamak için; uygun bir tencereye alınan 1 su bardağı süt ile 1 yemek kaşığı irmik, orta ateşe ayarlanan ocakta sürekli karıştırarak, kaynayıp koyulaşana kadar pişirilir. Ocaktan alınarak ayrı bir kaba aktarılır ve buzdolabına kaldırılır.

1 adet hazır baklava yufkası tezgaha açılır ve eritilen 2 yemek kaşığı tereyağı kullanılarak fırça ile üzeri yağlanır. 2. yufka üzerine kapatılır ve toz Antep fıstığı ile toz şeker serpilir. Küçük parçalar halinde irmikli harç ve kaymak yerleştirildikten sonra, 3. yufka ile kapatılır. Katmer, yanlarından ortaya doğru yağlayıp katlayarak son şekli verilir.

Yanmaz ve yapışmaz tavada, her iki tarafı da dikkatlice kızartılır. Diğer 3 adet hazır baklava yufkası için de aynı işlemler tekrarlanır. Hazırlanan sıcak katmerler, kesilerek ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.