Anne Usulü Fındıklı Kurabiye Tarifi

Annelerimizin yaptıklarına çok yakın lezzette ve dokudaki Fındıklı Kurabiye Tarifi, sesli anlatımlı olarak izleyeceğiniz video ve yazılı anlatımı ile Evdeki Pastane sayfamızda hazırdır. Ağızda dağılan bu enfes kurabiyeler, hamuruna eklenen ve üzerine kaplanan fındıkla, harika bir tada ulaşmaktadır.

Önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında yaklaşık 20 dakikada pişirilen ve verilen ölçülerle 35 adet kurabiye elde edilen Anne Usulü Fındıklı Kurabiye Tarifi, Nefis Yemek Tarifleri 2 YouTube kanalı tarafından hazırlanıp yayınlanmıştır. Kurabiyelerin yapımı için gerekli olan malzeme listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

Hamuru için;

 • 250 gram oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı ya da margarin
 • 2 adet yumurta (1 adedinin akı üzeri için ayrılacak)
 • 1 su bardağı pudra şekeri
 • 1 paket kabartma tozu
 • 3,5 su bardağı un

Üzeri için;

 • 1 adet yumurtanın akı (önceden ayrılan)
 • İri kırılmış fındık içi

Hazırlanış Aşamaları

 1. Uygun bir yoğurma kabına alınan 250 gram oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı ya da margarin, 1 adedinin akı üzeri için ayrılan 2 adet yumurta, 1 su bardağı pudra şekeri ve 1 paket kabartma tozu elle yoğurulmaya başlanır.
 2. Ardından, 3,5 su bardağı un yavaş yavaş eklenir ve çok sert olmayan bir hamur elde edene kadar yoğurmaya devam edilir.
 3. Hazır hale gelen hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alınır ve elde yuvarlayarak son şekli verilir.
 4. Her bir kurabiye hamurunun üzeri, önce 1 adet yumurtanın çırpılmış akına ardından iri kırılmış fındık içine bulanarak pişirme kağıdı serili fırın tepsisine yerleştirilir.
 5. Önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında üzerleri beyaz kalacak biçimde yaklaşık 20 dakika pişirilir.
 6. Fırından alındıktan sonra soğuması beklenen kurabiyeler servis tabağına alınarak ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.