3 Malzemeli Saray Helvası Tarifi

Sadece 3 malzeme ile 15 dakikada hazırlayacağınız kolay bir helva tarifini denemeniz için Evdeki Pastane sayfamızda beğenilerinize sunuyoruz. Mutfağınızda hazır bulunan malzemeleri kullanarak yapacağınız 3 Malzemeli Saray Helvası Tarifi için gerekli malzemeleri ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak bulabilirsiniz.

Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı videolu anlatımda izleyeceğiniz helvanın yapımı, şimdiden kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 2,5 su bardağı un
  • 125 gram tereyağı ya da margarin
  • 4 yemek kaşığı pudra şekeri

Hazırlanış Aşamaları

Uygun bir tava seçilerek 2,5 su bardağı un, kısık ateşte kokusu kaybolana kadar yaklaşık 15 dakika kavrulur. Hafif pembeleşerek kavrulan una, 125 gram tereyağı ya da margarin ve 4 yemek kaşığı pudra şekeri ilave edilir. Kıvamı ıslak deniz kumu gibi olana kadar, birkaç dakika daha tüm malzemeler kavrulur. Ocaktan alınan helva, sıcaklığını kaybetmeden bir cam kaba boşaltılır.

Helvanın üzerine kaşıkla bastırarak sıkıştırılır ve üzeri düzeltilir. Arzu ettiğiniz şekilde kesilerek dilimlenir ve oda sıcaklığına gelmesi beklenir. Oda ısısına gelen helva, buzdolabına kaldırılarak en az 2 saat dinlendirilir. Buzdolabından alınan helva, servise hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.